Meteory – ósmy cud świata

from28

Meteory – ósmy cud świata

Departure Date

Daily

Duration

1 dzień

Views

5339
Wycieczka autokarowa
Bizantyjskie ikony
Dolina Tembi
24 monastyry
Góry Pindos
Skalne słupy i maczugi

Plan wycieczki

Informacje ogólne

Sprawdź, co cię czeka!

Meteory są niewątpliwie jedną z największych atrakcji Grecji. Niesamowity widok i zwiedzanie tajemniczych klasztorów zawieszonych między ziemią a niebem z pewnością dostarczą niezapomnianych wrażeń. Meteory – „skały zawieszone w powietrzu” znajdują się na zachodnim krańcu Tesalii, u podnóża gór Pindos. Najbardziej spektakularne występują niedaleko miasta Kalambaka. Te fantastyczne formacje skalne powstały najprawdopodobniej na skutek znajdującego się tam miliony lat temu wielkiego słonego jeziora do którego wpływała rzeka nanosząc liczne osady skalne. Przez pęknięcie w masywie Olimpu woda jeziora uszła do morza, a dawne dno stało się rozległą równiną z mnóstwem osadów. Procesy erozji i wietrzenia od tego momentu zrobiły swoje- luźne formacje przekształciły się w skalne słupy, maczugi i inne masywy o fantastycznych kształtach.
Skalne słupy i maczugi

Najpiękniejszy widok na świecie

Dzięki procesom, które miały miejsce miliony lat temu, mamy obecnie możliwość podziwiania jednego z najpiękniejszych widoków na świecie. Do dzieła stworzonego przez naturę, swoje dodali w czasach późniejszych ludzie, budując na nich klasztory ( począwszy od XIV wieku) Największy rozkwit Meteorów przypadł na okres XV i XVI w. kiedy to skały nosiły na swoich szczytach aż 24 monastyry. Obecnie do zwiedzania przeznaczonych zostało sześć monastyrów, spośród których cztery należą do mnichów, a dwa do mniszek (Moni Agias Triados, Moni Agios Stefanos, Moni Varlaam, Moni Magalou Meteorou, Moni Roussanou, Moni Agiou Nikolau Anapafsas)
Ramowy program wycieczki

Godziny poranne

Wyjazd autokarem we wczesnych godzinach rannych w kierunku miasteczka Kalambaki. Trasa jest niezwykle malownicza, wiedzie przez Równinę Tesalską wzdłuż masywu Olimpu.
Postój w Dolinie Tembi

Zwiedzanie skalnego kościoła

Po drodze planowany jest postój w Dolinie Tembi i zwiedzanie wykutego w skale kościoła św. Paraskiewi - patronki wszystkich dotkniętych chorobami oczu . Według legendy obmycie oczu w płynącym niedaleko kościółka źródełku chroni przed chorobami oczu a nawet uzdrawia niewidomych.
Wytwórni bizantyjskich ikon

Możliwość zakupu

Następny przystanek to wizyta w prawdziwej wytwórni bizantyjskich ikon, połączona z pokazem metod ich wytwarzania oraz możliwością zakupów. Turyści są podejmowani przy powitaniu słodkim loukoumi (są to tradycyjne miękkie galaretki) oraz winem, anyżówką lub sokiem.
Wspaniałe widoki klasztorów

Zwiedzenia dwóch klasztorów

Po wizycie w pracowni autokar zaczyna się wspinać coraz wyżej i za oknami przesuwają się wspaniałe widoki klasztorów osadzonych na stromych skałach. Uczestnicy wycieczki mają możliwość zwiedzenia dwóch spośród sześciu udostępnionych turystom klasztorów

wskazówki od naszego pilota

UWAGA:

  • Bilet wstępu do klasztoru – 3 euro/os. Dzieci do lat 12 – wstęp gratis

  • Warto pamiętać, że zwiedzający muszą mieć odpowiedni strój: mężczyźni długie spodnie lub spodnie zakrywające kolana , kobiety spódnice zakrywające kolana (nie spodnie) i zakryte ramiona.

  • W przypadku braku takiego stroju na miejscu można wypożyczyć odpowiednie ubranie. Świetnie sprawdzają się w tym przypadku parea, które można potem zwinąć i schować do torby.

  • ul. Piotrkowska 55 lok. 312, 90-413 Łódź, Polska,
  • +48 42 307 00 34
  • biuro@tylkogrecja.com