508 450 230

wycieczki, które zapadają w pamięć na długie lata

METEORY

Szavel Travel - Wojciech Szawel

ÓSMY CUD ŚWIATA

(5/5)
5/5
Meteory są niewątpliwie jedną z największych atrakcji Grecji. Niesamowity widok i zwiedzanie tajemniczych klasztorów zawieszonych między ziemią a niebem z pewnością dostarczą niezapomnianych wrażeń.
Udostępnij ofertę na:
Autokar

Autokar

Zakupy

Zakupy

Niezapomniane wrażenia

Niezapomniane wrażenia

Klasztory na skałach

Klasztory na skałach

SPRAWDŹ CO CIĘ CZEKA!

Skały zawieszone w powietrzu

Trochę geografii...

Trochę geografii...

Meteory – „skały zawieszone w powietrzu” znajdują się na zachodnim krańcu Tesalii, u podnóża gór Pindos. Najbardziej spektakularne występują niedaleko miasta Kalambaka.
Jak powstały Meteory?

Jak powstały Meteory?

Te fantastyczne formacje skalne powstały najprawdopodobniej na skutek znajdującego się tam miliony lat temu wielkiego słonego jeziora do którego wpływała rzeka nanosząc liczne osady skalne. Przez pęknięcie w masywie Olimpu woda jeziora uszła do morza, a dawne dno stało się rozległą równiną z mnóstwem osadów. Procesy erozji i wietrzenia od tego momentu zrobiły swoje- luźne formacje przekształciły się w skalne słupy, maczugi i inne masywy o fantastycznych kształtach.
Klasztory na skałach

Klasztory na skałach

Dzięki procesom, które miały miejsce miliony lat temu, mamy obecnie możliwość podziwiania jednego z najpiękniejszych widoków na świecie. Do dzieła stworzonego przez naturę, swoje dodali w czasach późniejszych ludzie, budując na nich klasztory ( począwszy od XIV wieku) Największy rozkwit Meteorów przypadł na okres XV i XVI w. kiedy to skały nosiły na swoich szczytach aż 24 monastyry. Obecnie do zwiedzania przeznaczonych zostało sześć monastyrów, spośród których cztery należą do mnichów, a dwa do mniszek (Moni Agias Triados, Moni Agios Stefanos, Moni Varlaam, Moni Magalou Meteorou, Moni Roussanou, Moni Agiou Nikolau Anapafsas)
Program wycieczki

Program wycieczki

Wyjazd autokarem we wczesnych godzinach rannych w kierunku miasteczka Kalambaki. Trasa jest niezwykle malownicza, wiedzie przez Równinę Tesalską wzdłuż masywu Olimpu.
Postój w Dolinie Tembi

Postój w Dolinie Tembi

Po drodze planowany jest postój w Dolinie Tembi i zwiedzanie wykutego w skale kościoła św. Paraskiewi - patronki wszystkich dotkniętych chorobami oczu . Według legendy obmycie oczu w płynącym niedaleko kościółka źródełku chroni przed chorobami oczu a nawet uzdrawia niewidomych.
Wytwórni bizantyjskich ikon

Wytwórni bizantyjskich ikon

Wjeżdżamy po wijącej się w górę drogą, specjalnie zbudowaną dla autokarów, z której roztacza się piękny widok na Zatokę Termajską, stanowiącej część Morza Egejskiego. Podziwiamy też z góry Zamek w Platamonas. Na wysokości 500 m. zatrzymujemy autokar na parkingu i stamtąd pieszo zwiedzamy tę urokliwą wioskę. Czas trwania wycieczki – ok 3- 4 godziny.
Zwiedzenia klasztorów

Zwiedzenia klasztorów

Po wizycie w pracowni autokar zaczyna się wspinać coraz wyżej i za oknami przesuwają się wspaniałe widoki klasztorów osadzonych na stromych skałach. Uczestnicy wycieczki mają możliwość zwiedzenia dwóch spośród sześciu udostępnionych turystom klasztorów
Galeria wspomnień

Tak bawili się nasi Goście

PORADY NASZEJ PRZEWODNICZKI:

ILONA KOWALCZUK – CHARALAMBIDIS

Pilot wycieczek / Przewodniczka