Masyw Olimpu

Departure Date

Daily

Duration

1 dzień

Views

7097
Wycieczka autokarowa
Górskie miasteczka
Greccy bogowie
Wodospad Zeusa
Niezapomniane widoki
UNESCO

Plan wycieczki

Informacje ogólne

Sprawdź, co cię czeka!

Spędzając wakacje u podnóża Olimpu, siedziby starożytnych bogów, nie można przegapić okazji spaceru ścieżkami, którymi kiedyś przechadzał się Zeus wraz z pozostałymi greckimi bogami. Podczas wycieczki zwiedzić można park narodowy na terenie masywu góry Olimp. Park od 1917 roku znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO i objęty jest całkowitą ochroną biosfery. Jest to przyjemna, parogodzinna wycieczka.
Ramowy program wycieczki

Godziny poranne

1. Wyruszamy zazwyczaj około godziny 9 rano . Głównym punktem wycieczki jest położone u podnóża Olimpu miasteczko Litochoro, ,z którego rozpoczniemy spacer jednym z najładniejszych szlaków – kanionem rzeki Enipeas i spacer do „Wodospadu Zeusa” i „Basenów Afrodyty". Szlak jest stosunkowo łatwy i przejść można go nawet w klapkach, spacer w jedną stronę zajmuje około 20 minut.
Stavros

Punkt widokowy

Następnie autokarem wjeżdżamy na punkt widokowy „Stavros” na wysokości 960 m n.p.m. Widoki na całą Riwierę Olimpijską są niezapomniane. Jeśli Zeus będzie łaskawy zobaczymy najwyższy szczyt masywu Olimpu – Mitikasa ( 2917m.n.p.m) Dodatkowo wrażenia wzmacniają zapachy wszelakich ziół i traw, które gęsto porastają zbocza góry.
Górskiego miasteczko

Paleos Pantaleimonas

Na zakończenie udamy się do Paleos Pantaleimonas – górskiego miasteczka, w którym czas się zatrzymał. Kamienna zabudowa miasta, wąskie uliczki, przepiękne widoki i świeże górskie powietrze pozwolą nam bliżej poznać klimat prawdziwej Grecji. Wioseczka ulokowana jest na stokach masywu Olimpu i jest żywym skansenem. Rozciąga się z niej piękna panorama. Tradycyjne greckie domki wzbudzają zachwyt. Są pobudowane bardzo gęsto. Wąskie uliczki pokryte kocimi łbami wciskają się między zabudowania. W centrum wioski stoi zabytkowy kościół św. Pantelejmona – patrona chorych i cierpiących .
Zakończenie wycieczki

Powrót do apartamentów

Zakończenie wycieczki planowane jest około godz. 14.30

wskazówki od naszego pilota

UWAGA:

  • Przyjemna, parogodzinna wycieczka pozwalająca lepiej poznać siedzibę bogów, świetnie przecież widoczną z Laptokarii.

  • Wyruszamy zazwyczaj o godzinie 9 rano. Autokar najpierw wjeżdża na punkt widokowy „Stavros” na wysokości 900 m n.p.m. Dla osób o słabszych nerwach polecam zajęcie fotela „od przejścia”, serpentyny są bardzo widowiskowe.

  • Jeżeli tylko Zeus jest łaskawy, widoki na całą Riwierę Olimpijską są niezapomniane. Dodatkowo wrażenia wzmacniają zapachy wszelakich ziół i traw, które gęsto porastają zbocza góry.

  • Następnym punktem jest kanion rzeki Enipeas i spacer do „Basenów Afrodyty”. Szlak jest stosunkowo łatwy i przejść można go nawet w klapkach, spacer w jedną stronę zajmuje około 20 minut. Później pozostaje jeszcze trochę czasu wolnego na kawę w miasteczku Litochoro, które leży u wylotu kanionu.

  • Popołudnie spędzamy w Paleos Panteleimonas, starej pasterskiej wiosce położonej na wysokości 500 m n.p.m. Dziś mieszka tam 9 osób i jest to raczej skansen, ale koniecznie należy przynajmniej wypić frappe pod ogromnym, 100-letnim platanem, który ocienia ryneczek tej kamiennej wioski.

  • Do Panteleimonas wracamy zazwyczaj około godziny 15-tej.

  • ul. Piotrkowska 55 lok. 312, 90-413 Łódź, Polska,
  • +48 42 307 00 34
  • biuro@tylkogrecja.com