508 450 230

wycieczki, które zapadają w pamięć na długie lata

Paleos Panteleimonas

Szavel Travel - Wojciech Szawel

Paleos Panteleimona

(5/5)
5/5
Paleos Panteleimonas położony w cieniu góry bogów, jest tradycyjną osadą, której udało się zachować malowniczy charakter i niezwykłą atmosferę w obszarze pełnym naturalnego piękna.
Udostępnij ofertę na:
Autokar

Autokar

Górskie krajobrazy

Górskie krajobrazy

Zamek w Platamonas

Zamek w Platamonas

Zwiedzanie

Zwiedzanie

SPRAWDŹ CO CIĘ CZEKA!

Miasteczko zaklęte w kamieniu

Czas zatrzymany w miejscu

Czas zatrzymany w miejscu

Gdyby wskazać jedno z miejsc, do którego warto się udać będąc w okolicach masywu Olimpu, to na pewno jest to Paleos Panteleimonas.

Wśród okolicznych miasteczek to miejsce zachowało najwięcej charakteru prawdziwie tradycyjnej, greckiej atmosfery.

Położenie

Położenie

Ta górska osada zbudowana została na zboczach Olimpu Niskiego na wysokości ok. 500m n.p.m. i wygląda jakby czas się zatrzymał. Jest żywym skansenem.
Piękne zabudowania

Piękne zabudowania

Kamienna zabudowa miasta, wąskie uliczki, przepiękne widoki i świeże górskie powietrze pozwolą nam bliżej poznać klimat prawdziwej Grecji. Rozciąga się z niej piękna panorama. Tradycyjne greckie domki wzbudzają zachwyt. Są pobudowane bardzo gęsto. Wąskie uliczki pokryte kocimi łbami wciskają się między zabudowania. W centrum wioski stoi zabytkowy kościół św. Panteleimona – patrona chorych i cierpiących.
Lokalne wyroby

Lokalne wyroby

Są tam sklepiki z rękodziełami ( wykonane przez lokalnych rzemieślników ) lokalnymi smakołykami: np. figi, kasztany jadalne i inne owoce w słodkiej zalewie, tsipouro czyli grecki bimber produkowany z wyciśniętego moszczu z winogron lub z owoców drzewa truskawkowego kumara, likiery, miody – zwłaszcza z kasztanowca lub z kwiatów Olimpu. Można kupić herbatę górską „sideritis „ – znaną u nas jako gojnik ( podobno panaceum na wszelkie dolegliwości). Nieopodal cerkwi jest sklep z ziołami i przyprawami, przed którym stoją płócienne worki z liściem laurowym, oregano, tymiankiem, górską miętą czy rumiankiem. Ponoć te "olimpijskie" są bardziej intensywne od innych. Można w nim tez kupić mydełka na bazie oliwy z oliwek czy olejki eteryczne o wielu zapachach.
Coś dla nowożeńców

Coś dla nowożeńców

To bardzo klimatyczne i urokliwe miejsce, do którego zawsze chce się wracać. Miejsce to pokochały pary młode, gdyż stanowi idealną scenerię do wymarzonych ślubnych zdjęć plenerowych. Często je spotykamy na naszych wycieczkach.
Program wycieczki

Program wycieczki

Wjeżdżamy po wijącej się w górę drogą, specjalnie zbudowaną dla autokarów, z której roztacza się piękny widok na Zatokę Termajską, stanowiącej część Morza Egejskiego. Podziwiamy też z góry Zamek w Platamonas. Na wysokości 500 m. zatrzymujemy autokar na parkingu i stamtąd pieszo zwiedzamy tę urokliwą wioskę. Czas trwania wycieczki – ok 3- 4 godziny.
Galeria wspomnień

Tak bawili się nasi Goście

PORADY NASZEJ PRZEWODNICZKI:

ILONA KOWALCZUK – CHARALAMBIDIS

Pilot wycieczek / Przewodniczka