10

lut
2020

Międzynarodowy Dzień Języka Greckiego obchodzony 9 lutego zo…

Posted By : Lukasz/ 1709 0

[ad_1]

Międzynarodowy Dzień Języka Greckiego obchodzony 9 lutego został ustanowiony w 2017 roku, a jego celem było podkreślenie wkładu języka greckiego w naukę, kulturę i literaturę świata. Dzień 9 lutego to również dzień pamięci poety Dionisiosa Solomosa, twórcy poematu „Hymn do wolności”, który w 1864 stał się greckim hymnem narodowym.

Poniżej fragmenty artykułu Jadwigi Żylińskiej „Język grecki jest najcudniejszy”.
💙💙💙
Na pytanie, co jest w naszej cywilizacji najcenniejszym dziedzictwem an­tyku, odpowiem – język grecki. Większość pojęć abstrakcyjnych z dziedziny filozofii, nauki i sztuki weszła w swoim greckim brzmieniu do języków euro­pejskich i służy po dziś dzień.
📖📖📖
Wynalazek druku umożliwił upowszechnienie dzieł literatury narodowej i obcej. Rodzime języki nie posiadały jednak odpowiedniego zasobu słów, które mogłyby oddać bogactwo treści i rozwijającej się nieustannie wiedzy.
🇬🇷🇬🇷🇬🇷
I tu następuje pewien fenomen nie zachodzący w żadnej innej – poza zachod­nią – cywilizacji: języki narodowe nie wykształciły odpowiednich słów dla wyrażenia nowych treści w dziedzinie duchowej i materialnej, lecz sięgnęły do języka greckiego, w którym znalazły niewyczerpaną skarbnicę wyrazów, zarówno abstrakcyjnych, jak i należących do wiedzy ścisłej. To nasiąkanie greczyzną – począwszy od mitologii, poprzez mit złotego wieku – było proce­sem ciągłym i odbywało się we wszystkich dziedzinach.
Specjaliści ze wszystkich działów nauki, wiedzy i sztuki posługują się termi­nami wziętymi z języka greckiego.
🕵️‍♀️🕵️‍♀️🕵️‍♀️
Na przykład znawcy spraw życia publicznego wprowadzają takie wyrazy, jak polityka, patriotyzm, heroizm, demokracja, arystokracja, plutokracja, ochlokracja, autarkia, ksenofobia, autonomia.
💒💒💒
„Teologia” sama jest słowem greckim, również wiele terminów wchodzą­cych w jej zakres jest pochodzenia greckiego: monoteizm, politeizm, agnostycyzm, ateizm, schizma, anatema, asceza, magia, apologia, apokryf, parafia, mistyka, katharsis, hierarchia.
🧠🧠🧠
W psychologii mamy na przykład autyzm, schizofrenię, patologię, psychia­trię, psychoanalizę, melancholię, histerię.
❤️❤️❤️
W dziedzinie erotyki – narcyzm, nimfomania, autoerotyzm, pornografia, hermafrodyta, hetera.

Z każdym wiekiem, z każdym pokoleniem wzrasta zapotrzebowanie na wyrażenie pojęć coraz bardziej złożonych, nowo powstałych zjawisk i technik.
👨‍🏫👨‍🏫👨‍🏫
W dziedzinie humanistyki, fizyki, chemii, medycyny i astronomii wyrazy pochodzenia greckiego stanowią osobny język, jakim posługują się uczeni. W powszechnym użyciu są słowa: bakteria, endokrynologia, atrofia, plazma, hormon, chromosom, hermeneutyka, fenomenologia, propedeutyka, paradyg­mat, semiotyka, semantyka, topos, logos, atom, neutron, elektron, izotop, foton, paleontologia, astrofizyka, entropia, galaktyka, planeta, kosmologia, kosmodrom.
☯️☯️☯️
Ze wszystkich słów pochodzenia greckiego chciałabym wyróżnić jedno słowo wywodzące się z filozofii pitagorejskiej. Słowo oznaczające zestrojenie wszystkich elementów w muzyce, architekturze, wszelkich sztukach pięknych, kształtach ludzkich i zwierzęcych, w przyrodzie i w kosmosie – to HARMONIA, słowo wyrażające w swoim najgłębszym znaczeniu zasadę wszechświata.
🇬🇷🇬🇷🇬🇷
Wyrazy greckie okazały się tak uniwersalne, że społeczności cywilizacji euroatlantyckiej uznały za zbędne zastępowanie ich słowami pochodzenia rodzimego. Geniusz grecki wyznaczył tor naszemu myśleniu, oferując nam język zdolny do transformacji i tworzenia nowych struktur niezbędnych do wyartykułowania coraz bardziej złożonych potrzeb ery atomowej.

Zapraszamy! www.tylkogrecja.com




[ad_2]

Source

Zostaw swój komentarz

Please enter comment.
Please enter your name.
Please enter your email address.
Please enter a valid email address.